КФУда гыйльми дәрәҗә дипломнарын тапшырдылар

Аларны 27 яңа кандидат һәм фән докторы алды.

Казан федераль университетында фәннәр кандидаты һәм доктор дипломнары тапшырылды. Гыйльми дәрәҗә бирү турындагы документларны КФУның фәнни эшчәнлек буенча проректоры Дмитрий Таюрский тапшырды.

“Бүген без төрле фән галимнәренә 27 диплом тапшырабыз, алар барысы да шактый җитди сайлап алу узды, – диде ул. – Барыгызны да чын күңелемнән шушы вакыйга белән котлыйм. Алга таба карьера үсеше телим, һәм, әлбәттә, без сезне, чираттагы диплом яки премия тапшыру уңаеннан бу залда кабат күрергә шат булачакбыз”.

Моннан тыш, проректор тантанада катнашучыларга сәламәтлек һәм уңышлар теләде, шулай ук тикшеренүләрнең алга таба үсеш алачагына ышаныч белдерде.

Беренче булып кадерле дипломны Кубань дәүләт университетының (Краснодар) менеджмент һәм халыкара туризм доценты Дмитрий Максимовка тапшырдылар. География фәннәренең яңа докторы импровизацияләнгән сәхнәдән вузга төрле яклап ярдәм итүләре һәм барлык мәсьәләләрдә яхшы теләктәшлек күрсәтүләре өчен рәхмәт белдерде, шулай ук Николай Лобачевский, Сергей Аксаков, Лев Толстой кебек бөек шәхесләр  белем алган Казан университетында белем алуына шат булуын билгеләп үтте.

Биология фәннәре кандидаты дәрәҗәсенә Казан шәһәре Бала-Сити халыкара мәктәбе һәм балалар бакчалары инглиз теле укытучысы Джойс Дедеи Антех лаек булды. Аның диссертациясе пироугль йогынтысында, шулай ук ачык һәм ябык грунтта кейл кәбестәсен үстергәндә аның фитохимик составын өйрәнүгә багышланган.

“Мин бик мөһим үсемлекне – кейл кәбестәсен тикшердем, ул күп антиоксидантлар бирә, алар яман шеш һәм диабет кебек хроник авырулар белән көрәшергә ярдәм итә. Бу үсемлек Россиядә бик үк билгеле түгел. Без туфракта, бигрәк тә Татарстанда антиоксидантларның эчтәлеген арттыра алырлык шартлар бармы-юкмы икәнен өйрәндек. Күзәтүләр барышында мин республикада туфракның бик уңдырышлы булуын күрдем, шулай булгач, әгәр Россиядә кейл үстерсәк, без хәзер бик күп авырулар белән көрәшергә ярдәм итәчәк биоресурслар таба алачакбыз”, – дип уртаклашты КФУ медиакоммуникацияләр үзәгенә Д.Антех.

Тантана сәбәпчеләре арасында – КФУ Яр Чаллы институтының төзелеш кафедрасы өлкән укытучысы Олег Новоселов та бар. Хәзер аңа техник фәннәр кандидаты исемен бирделәр.

«Минем фәнни эшчәнлегем Россиядә исәп-хисап төзелеше үсешенә, биналар һәм корылмалар конструкциясенә, атап әйткәндә, төзелеш механикасына багышланган: мин массив җисемнәрнең методикасын, исәп-хисапларын эшләдем. Минем ЭВМ программасы, патентларым бар, ә эш нәтиҗәләре Татарстан Республикасының төзелеш оешмаларында кулланыла», – дип сөйләде галим.

ТР Фәннәр академиясенең Перспективалы икътисадый тикшеренүләр үзәге фәнни хезмәткәре Алия Борһанова Икътисад фәннәре кандидаты булды. Аның әйтүенчә, физкультура һәм спорт илнең икътисади яшь озынлыгын озайтырга мөмкинлек бирә.

“Безнең эш физик культура һәм спорт тармагында гамәли кулланылды, безнең тәкъдимнәр профильле министрлыклар тарафыннан кызыксынучы гражданнар бергәлеген арттыру максатларында кулланылды, – дип аңлатты А.Борһанова. – Шулай итеп, без спорт корылмаларындагы халыкны арттыру, сәламәт яшәү рәвешен популярлаштыру максатыннан мәгълүматны халыкның төрле төркемнәренә җиткерәбез. Болар барысы да халыкның тормыш сыйфаты, ә физкультура һәм спорт безгә бу индикаторга чыгарга ярдәм итә”.

Авторы: Алисә Гайнетдинова, КФУның Мәгълүмати сәясәт департаменты, фото: Инна Басырова