Быелның беренче өмәсенә 2,5 меңгә якын студент һәм КФУ хезмәткәрләре чыкты

Алар югары уку йорты биналарында, янында, шулай ук университетка беркетелгән территорияләрдә тәртип урнаштырдылар.

Казан федераль университетында вузга беркетелгән территорияләрне санитар чистарту һәм төзекләндерү буенча ике айлык кысаларында беренче шимбә өмәсе узды.

Анда 2,5 мең студент, Казан университеты укытучылары һәм хезмәткәрләре катнашты.

Узган шимбәдә узган өмәдә Студентлар шәһәрчеге һәм Универсиада авылы хезмәткәрләре, шулай ук А.М. Бутлеров исемендәге Химия институты, Физика институты, Геология һәм нефть-газ технологияләре институты, Идарә, икътисад һәм финанслар институты (ИУЭФ), Экология һәм табигатьтән файдалану институты, Фундаменталь медицина һәм биология институты, Халыкара мөнәсәбәтләр институты, Юридик факультет, Филология һәм мәдәниятара багланышлар институты, Н.И. Лобачевский исемендәге математика һәм механика институты, КФУ клиникасы, Яр Чаллы һәм Алабуга институтлары, Бизнес югары мәктәбе, Югары уку йортының хуҗалык эшчәнлеге һәм башка бүлекчәләре вәкилләре катнашкан.

“Идарә, икътисад һәм финанслар институтының “География” һәм “Картография һәм геоинформатика” юнәлеше әзерлегенең 25 студенты куратор җитәкчелегендә шәһәр территориясен чистартырга ярдәм итү өчен өмәгә чыкты. Алар Киров дамбасыннан алып тимер юл вокзалына кадәр яшел зонаны җыештыру белән шөгыльләнделәр. 50 капчыктан артык чүп-чар җыелды. Һава торышы бик яхшы булды. Барысының да кәефләре күтәренке иде: файдалы эш башкардык, саф һава суладык», – дип сөйләде ИУЭФның тәрбия һәм социаль эшләр буенча директор урынбасары Елена Карасик.

КФУ Физика институтының тәрбия һәм социаль эшләр буенча директор урынбасары Алсу Сәхбиева хәбәр иткәнчә, институт студентлары аудиторияләрдә тәртип урнаштырганнар.

“Студент-волонтерлар югары уку йортының дүрт аудиториясендә (№ 110, № 112, № 305 һәм 307) шулай ук беренче кат коридорында генераль җыештыру уздырды. Алар парталарны юдылар, тузанны сөрттеләр, чүп-чарны җыештырдылар, – дип аңлатты ул. – Физика институтының ихтыярый үзәге вәкилләре ай саен безнең бинада чисталык урнаштыралар, өмәне көтеп тормыйлар».

Өмәләр КФУда май ахырына кадәр узачак. Анда Казан университетының барлык бүлекчәләре катнаша.

Авторы: Лариса Бусиль, КФУның Мәгълүмати сәясәт департаменты, фото: Ксения Богданова, Светлана Шкляренко һәм КФУ бүлекчәләре архивларыннан